Macar Haberler – Török Hírek

Macar haberler Türk dilinde – Török hírek magyarul

Türk Ocakları’nda, ‘Macaristan’ın Turan Kurultayı’ konuşuldu

turk_ocaklarinda_macaristanin_turan_kurultayi_konusuldu_h25546_60522Türk Ocakları Maraş Şubesi’nin iki döneme hâlinde gerçekleştirdiği Geleneksel Ocak Sohbetleri’nin Bahar Dönemine ait son programı, ilginç bir programla tamamlandı: Macaristan’ın Turan Kurultayı -2018. Genel 14 Mayıs 2019 Salı 15:27 Macarların 2010’dan beri her iki yılda bir dünya çapında gerçekleştirdikleri ve Turan kökenli Devlet ve toplulukların katıldığı Kurultayın sonuncusuna bu yıl Kahramanmaraş’tan özel olarak katılan Uzm.

Tarih Öğretmeni Hatice Başkan, programdaki izlenimlerini anlattı. Başkan konuşmasına, Macarların 2010’da gerçekleştirdikleri İlk Büyük Kurultaylarındaki bildirilerinden, toplantının amacını da ortaya koyan bir bölümü okumakla başladı: “Tanrı’nın isteğiyle Macar, Madyar, Kazak, Özbek, Türk, Azeri, Uygur (Doğu Türkistanlı), Kırgız, Başkır, Çuvaş, Bulgar, Tatar, Türkmen, Moğol, Buryat, Nogay, Gagavuz, Karaçay, Yakut ve Japonlar Hun kardeşlerdir. Ortak Ataların hatırası önünde hep dayanışma içinde olacak ve birbirinin akıbetine sorumlulukla yaklaşacaklardır!..” (2010; Macaristan Turan Kurultayı, Hun ve Türk Kökenli Milletlerin Soylar toplantısı -Gelenek Yaşatıcı Kutlama) 2018 Kurultay davetlileri şöyle sıralanmıştır: Adıgey, Azerbaycan, Avar, Bulgaristan, Balkar, Buryatia, Çeçenistan, Çuvaşistan, Kırım Tatarları, Kıbrıslı Türkler, Csangos, Dağıstan, Estonya, Evenki, Finlandiya, Gagavuzya, Hazara, Macaristan (ev sahibi), Japonya, Kabardey, Kalmykia, Karaçay, Karakalpakistan, Karelia, Güney Kore, Kırgızistan, Kumykia, Komi, Madjars, Mançu, Moğolistan, Nogay, Saha(Yakut), Sapmi, Szekely, Özbekistan, Tataristan, Türkiye, Tuva, Türkmenistan ve Uygur. Toplam 41 Devlet veya topluluk. Türkiye resmen katılanlardan değil, ama TİKA temsil etti, TRT de çekimler yaptı. Ayrıca önceki Adana Büyükşehir B. Bşk. Hüseyin Sözlü ise çadır da kurdurmak suretiyle bizzat iştirak etti. Türkiye’den bir de Okçular birliği katıldı.

“HUN İMPARATORU ATİLLA MACARİSTAN TOPRAKLARINA GÖMÜLMÜŞTÜR”

Hatice Başkan konuşmasını Macarların tarihlerine dair bilgilerle devam etti ve özetle şunları söyledi: “Macarlarda doğu (Asya) kökenli bir gelenek bugün hâlâ yaşamaktadır. XIX. Yüzyıl ortalarından beri – farklı bilimsel bakış açıları arasında Macarlar, ’ Fin-Ugor ’ kökenli olduğu iddiasına inanmak zorunda bırakılmışlardı. Ama Komünist Sovyet yanlısı rejim yıkıldığından beri iki yüz yıl önce başlatılan eski Türkoloji çalışmalarına dönülmüştür ve artık birçok araştırmacı (özellikle arkeologlar ve antropologlar), Macarların antropolojik niteliklerinin, ayrıca kültürlerinin de daha çok İran ve İskit geleneklerini yaşatan Orta Asyalı ’Türk’ nüfuslarıyla benzerlik gösterdiğini kabul etmektedir. Bilimsel araştırmalar temel alınarak da söylenebilir ki Macarlar, Yurt Tutma öncesinde de doğulu göçebe halklar olarak, Alpin Kuşağı bozkırlarının en batıdaki uzantısı olan Karpat Havza’sına doğudan dalgalar halinde gelmişlerdir. Bunlar başlangıçta “Kurgan kültürlü halklar”, daha sonra İskit-Sarmat halkları (M.Ö 1000 yıllarında ) buraya yerleşen göçebe halklardandır. V. yüzyılın başından itibaren Karpat Havzası’na Hunlar gelmişler ve burayı Avrupa imparatorluklarının merkezi haline getirmişlerdir. Hun İmparatoru Atilla burada yaşamış, imparatorluğunu buradan yönetmiş ve ölünce de Macaristan topraklarına gömülmüştür. Efsaneye göre Hunların büyük hükümdarı Atilla, rahatsız edilmeden nur içinde yatsın diye Tisa Nehri’nin altına gömülmüştür.

Devami – marasmanset.com

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Google kép

Hozzászólhat a Google felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

Information

This entry was posted on május 20, 2019 by in Haberler Macaristan'dan and tagged , , .

Navigáció

Naptár

2019. május
h K s c p s v
« ápr   jún »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Statisztika * Istatistik

  • 397 522 látogató * ziyaretçi

Impresszum

A trhunews.wordpress.com weboldal a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesületének Tartalomszolgáltatási és Etikai Kódexét magára nézve kötelezőnek ismeri el. Az oldal WordPress alapon működik. Az oldal tartalmával, esetleges hibás működésével kapcsolatos észrevételeit, panaszait kérjük, hogy a trhunews1@gmail.com címre küldje. Köszönjük, hogy olvasóink között üdvözölhetjük! Kérjük, hogy a cookie-kra vonatkozó figyelmeztetésünket olvassa el, és ha egyetért vele, szívesen látjuk, böngésszen nálunk, kérdezzen tőlünk. Hoşgeldiniz!
%d blogger ezt kedveli: