Macar Haberler – Török Hírek

Macar haberler Türk dilinde – Török hírek magyarul

Buda Kalesi’nin kültür hazinesi Szechenyi Kütüphanesi

thumbs_b_c_777bfd96843e517b16044760b64e1a36Macar aristokrat Grof Ferenc Szechenyi’nin 1802’de kurduğu Milli Szechenyi Kütüphanesi, Orta Avrupa’nın en önemli kütüphanelerinden biri kabul ediliyor.

Milli Szechenyi Kütüphanesi, aralarında Ortaçağ dönemine ait el yazması eserlerin de bulunduğu 13 milyondan fazla materyale ev sahipliği yapıyor.

Macaristan Milli Szechenyi Kütüphanesi Uluslararası ve Kültürel İlişkiler Müdürü Peter Antalffy, kütüphanenin tarihi ve faaliyetleri ile ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Szechenyi Kütüphanesinin ülkedeki en büyük kütüphane olduğunu belirten Antalffy, kütüphanenin, kurulduğu 1802’de 11 bin kitaba sahip olduğunu, bugün ise Ortaçağ döneminden kalma el yazması eserlerin de aralarında bulunduğu 13 milyondan fazla materyale ev sahipliği yaptığını söyledi.

Antalffy, Macaristan’da basımı yapılan tüm yayınların bir örneğinin kütüphaneye verilmesinin zorunlu olmasından dolayı kütüphanenin bugün en fazla araştırma yapılan mekan olduğunu ifade etti.

2018-03-buda_864_121. yüzyılda okuyucuların ve yayıncıların değişen adetlerine uyum sağlamak için kütüphanenin son dönemde dijitalleşme konusunda çok ciddi adımlar attığına dikkati çeken Antalffy, yaptıkları çalışmalar neticesinde Szechenyi Kütüphanesinin 2 yıl içinde Orta Avrupa’daki en modern dijital kütüphane olmasının beklendiğini söyledi.

Antalffy, kütüphanedeki en önemli koleksiyonlardan birinin, Avrupa’da ilk Rönesans kralı olarak bilinen ve 1458-1490 yılları arasında Macaristan kralı olan Matyas Corvinus’un el yazması eserlerinden oluşan Corvina Kitaplığı koleksiyonu (Bibliotheca Corviniana) olduğunu anlattı.

Kral Corvinus’un kütüphanesinde 3 binden fazla kitap bulunduğuna, Avrupa’da o dönemde sadece Papa’nın kütüphanesinde daha fazla kitap olduğuna işaret eden Antalffy, Corvina Kitaplığından sadece 212 kitabın günümüze kadar ulaştığını, bunların ise ABD, İtalya, İspanya, Almanya, İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede dağınık şekilde bulunduğunu dile getirdi.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Macaristan’a hükmettiği dönemde bazı eserlerin İstanbul’a götürüldüğünü anımsatan Antalffy, 1896’da ​dönemin Osmanlı Sultanı’nın jest yaparak Topkapı Sarayı’nda bulunan ve Corvina Kitaplığından çok güzel bir koleksiyonu kuruluşunun 1000. yıl dönümü dolayısıyla Macaristan’a hediye ettiğini söyledi.

Szechenyi Kütüphanesinde çok önemli eserlerin yanı sıra Doğu koleksiyonlarının da bulunduğunu belirten Antalffy, en geniş Doğu koleksiyonunu 16-19. yüzyıllara ait Türk el yazması eserlerin oluşturduğunu kaydetti.

Antalffy, Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın geçen yılki Türkiye ziyaretinde, Milli Kütüphane ile Macaristan Milli Szechenyi Kütüphanesi arasında mutabakat zaptı imzalanarak iki kurum arasında iş birliğinin başlatıldığını hatırlattı.

Devami – aa.com.tr

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Google kép

Hozzászólhat a Google felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

Information

This entry was posted on március 31, 2018 by in Kültür and tagged , , .

Navigáció

Naptár

2018. március
h k s c p s v
« feb   ápr »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Statisztika * Istatistik

  • 357 435 látogató * ziyaretçi

Impresszum

A trhunews.wordpress.com weboldal a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesületének Tartalomszolgáltatási és Etikai Kódexét magára nézve kötelezőnek ismeri el. Az oldal WordPress alapon működik. Az oldal tartalmával, esetleges hibás működésével kapcsolatos észrevételeit, panaszait kérjük, hogy a trhunews1@gmail.com címre küldje. Köszönjük, hogy olvasóink között üdvözölhetjük! Kérjük, hogy a cookie-kra vonatkozó figyelmeztetésünket olvassa el, és ha egyetért vele, szívesen látjuk, böngésszen nálunk, kérdezzen tőlünk. Hoşgeldiniz!
%d blogger ezt kedveli: