Macar Haberler – Török Hírek

Macar haberler Türk dilinde – Török hírek magyarul

Macaristan’ın Szolnok şehrindeki Osmanlı Caminin Onarılmasını İstiyorlar

TİKA-2017-...1.jpgMacaristan’ın Başkenti Budapeşte’nin doğusunda 100 km. mesafede Szolnok şehri Rákóczifalva Belediyesi Başkanı Kósa Lajos Osmanlı döneminden kalma caminin onarılmasını istiyor.

Osmanlı camisi, Türk Kalesi, külliye ve Tisza nehri üzerinde 1562 yılında inşa edilen ülkenin ilk ahşap köprüsünü ortaya çıkarmak istiyor.

Rákóczifalva Belediye Başkanı Lajos Kósa ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Budapeşte Proğram Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak’ı makamında ziyaret ederek konu hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Ortak tarih ve kültürümüz, halklarımız arasındaki kadim bağların temelini oluşturmaktadırMacaristan Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek,” Son yıllarda Türkiye ile Macaristan arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin artarak devam ettiğine şahitlik ediyoruz. Bu vesileyle bugün, TİKA Budapeşte Proğram Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak’ın bizlere göstermiş olduğu nezaket ve alakaya teşekkür ederiz. Macaristan’ın Szolnok şehri, Rákóczifalva Belediyesi Başkanı sevgili dostum Lajos Kósa Szolnok ve Rákóczifalva’yı her ziyaretimizde Evliya Çelebi’nin de bahsetmiş olduğu, Macaristan’ın önemli tarihi eserlerinden olan Osmanlı Bektaş Paşa ve Szolnak Kanuni camii, tekke, külliye, kale, hamam ve köprünün restore ve renovasyonundan bahsediyordu. Bugünkü TİKA ziyaretimizin İnşallah önemli sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. Ortak tarih ve kültürümüz, halklarımız arasındaki kadim bağların temelini oluşturmaktadır” dedi.

Bu projeleri geliştirip Türk kültür hayatına kazandırmak istiyoruzCami ve kuyu projeleri üzerinde sunum yapan Rákóczifalva Belediye Başkanı Lajos Kósa ise, ” Kentimizde Osmanlı Bektaş Paşa, Szolnok Kanuni Camiisi, külliyesi, kuyusu ve Tisza nehri üzerinde Osmanlı köprüsü bulunmaktadır. Bu tarihi eserlerin temelleri aranıp bulunacaktır. Szolnok Belediyesi ile bu projeleri geliştirip Türk kültür hayatına kazandırmak istiyoruz. Hükümetimiz bu tür projelere müsbet yaklaşımı bulunmaktadır. Şayet bu projelere başlayabilirsek kısa zamanda sonlandırabiliriz. Ayrıca bir kültür festivali yapacağız. Bu festivalde Türk gastronomisi de etkinliğimize katsı sağlayabilir. Kentimizin adı Rákóczifalva ve II. Ferenc Rákóczi Macar bağımsızlık hareketinin önderidirkendisi Tekirdağ’da yaşadı ve 1735 yılında orada öldü. Bu çalışmalarımız bu yönden de çok anlamlı olacaktır. Bugünkü buluşmamıza vesile olan, bizlere her türlü desteği sağlayan, değerli kadim dosum, Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz Beye çok teşekkür ederim. Sizlere çok teşekkür ederim ve umarım ki bu işbirliğimizi daha da ileri götürürüz” dedi.

Bu tür projeler bir kentin gelişmesi için çok önemlidir

TİKA Budapeşte Proğram Koordinatörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak ise, ” Ziyaretinize çok memnun oldum, teşekkür ederim. Bu tür projeler bir kentin gelişmesi için çok önemlidir. Mümkünse şehrinizi ziyaret edip, bu tarihi eserlerin yerlerini yerinde görmek isteriz. Bu tür projelerde öncelikle arkeoloji kazı çalışması yapılmalı, çeşme, camii, külliye ve kuyunun temellerine ve kalıntılarına ulaşabiliriz. Jeofizik tarama yaptıktan sonra kalıntılara ulaşabiliriz. Sizlere bu önemli çalışmalarınızda başarılar diliyorum. TİKA’nın olası bir katkısı olursa mutlulukla yardımcı oluruz.Samimi bir ortamda geçen ziyarette Türk Macar İşadamları (TÜMİŞAD) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Yıldız ve Kuruc Hagyományőrző Egyesület Derneği Başkanı Attila Terenyei’de hazır bulundu.

Orijinali – sakaryakent.net

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Google kép

Hozzászólhat a Google felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

Alapinformációk

This entry was posted on október 3, 2017 by in Haberler Macaristan'dan and tagged , , , .

Navigáció

Naptár

2017. október
h K s c p s v
« Sze   nov »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Statisztika * Istatistik

  • 450 395 látogató * ziyaretçi

Impresszum

A trhunews.wordpress.com weboldal a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesületének Tartalomszolgáltatási és Etikai Kódexét magára nézve kötelezőnek ismeri el. Az oldal WordPress alapon működik. Az oldal tartalmával, esetleges hibás működésével kapcsolatos észrevételeit, panaszait kérjük, hogy a trhunews1@gmail.com címre küldje. Köszönjük, hogy olvasóink között üdvözölhetjük! Kérjük, hogy a cookie-kra vonatkozó figyelmeztetésünket olvassa el, és ha egyetért vele, szívesen látjuk, böngésszen nálunk, kérdezzen tőlünk. Hoşgeldiniz!
%d blogger ezt kedveli: