Macar Haberler – Török Hírek

Macar haberler Türk dilinde – Török hírek magyarul

Kopay Av Köpeği özellikleri

33.jpgÖzellikleri

Kopay köpekleri ülkemizde koku yardımı ile avını bulan ve avını kovalayan av köpeklerine verilen genel bir isimdir. Kopay köpeğin gerçek ismi ise Transylvanian Hound’dur. Transilvanya tazısı olarak ta anılan bu köpeklerin tüyleri kısa ve güçlüdür. Tüy rengi siyah üzerine baş, boyun, ayaklar ve kuyruk ucunda olmak üzere kahverengi ya da beyaz lekelidir. Ancak beyazın yoğun olması ırk için kusur olarak görülür. Kopay köpekler iki ayrı cinse ayrılmaktadır. Bacakları uzun olan Kopay köpeklerin omuz yükseklikleri 56-66 cm. aralığında, kiloları değişirken yaban domuzu ve geyik gibi büyük avlar konusunda uzmandırlar. Bacakları kısa olan Kopaylar’ın omuz yükseklikleri ise 46-53 cm. aralığındadır ve tavşan, tilki avında kullanılmaktadır. Ancak kısa kopaylara günümüzde nadir rastlanmaktadır. Vücut ağırlıklarnın ortalaması ise 30-35 kg. aralığındadır. Başı vücudu ile orantılı ve uzundur. Kafatası hafif kubbeli bir yapıya sahiptir. Geniş bir burna sahiptirler ve burun rengi genelde siyahtır. Çenesi makas şeklinde kapanmaktadır. Boynu orta yüksekliğe sahip ancak son derece kaslı bir yapıya sahiptir. Göğsü çok derin olmamakla beraber uzundur. Bacakları uzun ve kaslıdır. Kuyrukları uzun olup av esnasında yukarı doğru hafif kıvrık şekilde kalkık pozisyonda durmaktadır. Kopay köpeklerin ortalama ömürleri 14 yıldır.

Eğitimi

Kopay eğitimi kolay olan köpek cinsleri arasında yer almaktadır. Köpeğin erken sosyalleşmesi eğitimini kolaylaştıracak en önemli etkendir. Kopoy eğitimi için dikkat edilmesi gereken ilk nokta temel itaat kurallarına uyulmasıdır. Temel itaat kuralları öğretilmeden ava çıkarılan bir kopay köpeğin av esnasında koybalma riski son derece yüksektir. Kopay yavrusu en geç 3 ayını doldurana kadar sahibinin gel komutuna alışmış olmalıdır. Bunun için her beslenme öncesi sahibinin komutunu tekrarlaması yeterli olacaktır. Köpek aç olacağı için sahibinin komutuna hızlı bir şekilde uyacak ve böylelikle gel komutunu kolaylıkla öğrenecektir. Gel komutu ses ile verilebileceği gibi aynı zamanda bir düdük ile de verilebilir. Eğer kopay köpeğiniz ile ava çıkacaksanız bu komutun düdük ile verilmesi yetişkinlik döneminde açık arazide düdük sesinin daha rahat duyulur olması nedeni ile tavsiye edilmektedir. Başarılı bir itaat dönemi geçiren Kopay Köpekler ile av her zaman için büyük bir zevk haline gelicektir. Ayrıca köpeğiniz yemek yerken ona dur komutunu öğretmeniz de av esnasında ağzında getiridiği hayvanı almanızı kolaylaştırması açısından eğitim aşamasında verilmesi gereken bir diğer komuttur.

Beslenme

Kopay beslenmesi köpeğin hangi amaç için edinildiğine bağlı olarak değişmektedir. Evde bakılan Kopay köpekler için sadece kaliteli kuru mama kullanımı yeterli olurken av için kullanılacak yetişkin kopayların bu isteklerinin körelmemesi açısından arada sırada avda yakaladıkları tavşanların kulaklarından verilmesi uygundur. Yavru kopay köpek beslenmesi için ilk etapta sadece kaliteli puppy mamaları kullanılmalıdır. Yavru köpeklerin hem sindirim sistemleri zayıf hem de besin ihtiyaçları yüksektir. Bu nedenle evde artık kalan yemeklerden verilmesi ya da onun için hazır ev yemekleri yapılması hiç uygun değildir. Puppy mamaları yavru köpeklerin gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak onlar için hazırlanan özel mamalardır ve kaliteli bir mama kullanılırsa onların günlük ihtiyaçlarını tam olarak karşılayabilecek tüm kapasiteye sahiptir. Yavru köpek beslerken günde 4 kere kuru mama verilmesi gerekirken 6 aydan sonra günde 3 kere, 1 yaşını doldurduktan sonra günde 2 kere ve yetişkin olduktan sonra ise günde 1 kere kuru mama verilmesi yeterlidir.

Bakımı

Kopay bakımı kolay olan köpek ırkları arasında yer almaktadır. Tüyleri kısa ve sert olduğu için sık fırçalama gerektirmez. Sadece tüy dökme mevsimi olan bahar aylarında sık sık fırçalanması gerekir. Onun haricinde haftada bir kere fırçalanması yeterlidir. Banyo sıklığı köpeğin kirlenmesine bağlı olarak belirlenir. Ancak ayda bir kereden fazla yıkanmaması tavsiye edilir. Av köpeği olduğu için enerjisi yüksektir. Sık sık ava götürülürse mutlu olur. Ava gitme mikanı bulunmayan Kopay köpekler günlük en az 1 saat yoğun tempolu yürüyüşler ya da egzersizler yapmalıdır. Aksi halde tembelleşir ve kilo alımı hızlanır. Av dönüşü genel bakımı yapılmalı patilerinin arasında ve kulak içlerinde yabancı madde olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kulaklarının içi veterinerlerden kolaylıkla temin edilebilecek olan losyonlar ile haftada bir kere temizlenmelidir. Diş bakımı için haftada 2-3 fırçalama yeterlidir.

Kopay hastalıkları ve sağlık tavsiyeleri

Güçlü av köpekleri oldukları için son derece sağlıklıdırlar. Ancak genetik yatkınlıklarının bulunduğu belirli hastalıklar bulunmaktadır. Bu nedenle yavru Kopay alırken sağlıklı bir soya sahip yavrular tercih edilmeli, genetik hastalığı bulunan yetişkin kopaylar çiftleştirilmemelidir. Kopay köpek hastalıkları arasında ilk sırayı pek çok iri köpek ırkında olduğu gibi kalça displazisi almaktadır. Köpeklerde kalça displazisi büyük oranda genetik faktörlere bağlı olarak geliştiği için edinilen yavrunun seceresi büyük önem taşımaktadır. Ancak yavru yetişirken yapılan bazı hatalar hayvanda kalça displazisi oluşma riskini artırmaktadır. Bu hastalıktan yavrunuzu korumak için asla kaygan zeminlerde oynamasına izin vermemeli, küçük yaşta arka ayaklarını çok fazla kullanmasını engellemeli ve bu amaçla merdiven inip çıkmak ve arka ayakları üzerinde oyun oynamak gibi aktivitelerini kısıtlamanız gereklidir. Kalça displazisinin yanı sıra dirsek displazisi, kalp hastalıkları ve katarakt gibi göz hastalıkları da bu ırk içerisinde sık görülmektedir.

Irk bilgileri

Kopay ırkının temelleri Macaristan’a aittir. Macar aristokrasi sınıfına mensup kişiler tarafından orta çağ boyunca çok seçkin bir av köpeği olarak kullanılmıştır. Macaristan’da bulunan av köpekleri ile Avrupa’dan tüccarlar tarafından getirilen çeşitli av köpeği ırklarının çarprazlanması sonucu elde edilmiştir. Elde edilen melez köpekler Polanya tazısı ile eşleşmiş ve ortaya bu mükemmel av köpeği ırkı çıkmıştır. İkinci dünya savaşı sonrasında Rumen hükümeti tarafından köpekler Macar işgalini anımsatmaları nedeni ile yok edilme tehlikesi ile karşı karşıya kalmış ve türün kısa bacaklı türü büyük oranda azalmıştır. Türün yaşadığı tehlike sonrasında Macar üreticiler ırkın kaybedilmemesi için yoğun çalışmalar gerçekleştirmiş ve ırk tam anlamı ile 1968 yılında yeniden hayata döndürülmüştür. Irk Avrupa’da çok fazla bilinmemesine rağmen 2006 yılında Amerika Birleşik Kennel Club tarafından kabul edilmiştir.

Kopay yavru köpek bilgileri

Kopay yavrusu annesinden ayrıldıktan sonra yeni girdiği ortama alışmakta zorlanan bir cinstir. İlk başlarda utangaç hareketler sergilesede zaman içerisinde sahibine bağlanmakta ve yeni ortama uyum sağlamaktadır. Kopay yavrusu için ülkemizde ne yazık ki henüz sağlıklı bir sistem kurulamamıştır. Bu nedenle yavru edinirken mutlaka onaylı bir secereye sahip yavruların tercih edilmesi önerilmektedir. Aynı şekilde kaliteli bir av köpeği edinmek isteyen kişilerin yavruyu almadan önce yavrunun anne ve babasını incelemesi alacakları köpeğin kalitesi hakkında bilgi edinmeleri açısından gereklidir. Kopay yavruları hızlı gelişen yavrular oldukları için beslenmeleri büyük önem taşır. Yavrunun beslenmesinde en kaliteli kuru mamalar kullanılmalı ve mümkünse bu mama köpek yavrular için özel olarak üretilen mamalar arasından seçilmelidir. Kopay yavru eğitimi için profesyonel hizmet alınması önerilir. Köpeğini kendi yetiştirmek isteyen kişilerin izleyebileceği en doğru yol ise yavrularını av konusunda çok başarılı bir yetişkin kopay yanında ava çıkarmaktır. Kopay yavrusu görerek en güzel şekilde yetişecektir.

Orjinali – petcim.com

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Google kép

Hozzászólhat a Google felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Twitter kép

Hozzászólhat a Twitter felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

Information

This entry was posted on március 18, 2016 by in Bilim and tagged , , .

Navigáció

Naptár

2016. március
h k s c p s v
« feb   ápr »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Statisztika * Istatistik

  • 368 576 látogató * ziyaretçi

Impresszum

A trhunews.wordpress.com weboldal a Magyar Tartalomszolgáltatók Egyesületének Tartalomszolgáltatási és Etikai Kódexét magára nézve kötelezőnek ismeri el. Az oldal WordPress alapon működik. Az oldal tartalmával, esetleges hibás működésével kapcsolatos észrevételeit, panaszait kérjük, hogy a trhunews1@gmail.com címre küldje. Köszönjük, hogy olvasóink között üdvözölhetjük! Kérjük, hogy a cookie-kra vonatkozó figyelmeztetésünket olvassa el, és ha egyetért vele, szívesen látjuk, böngésszen nálunk, kérdezzen tőlünk. Hoşgeldiniz!
%d blogger ezt kedveli: